f-m

مرد» مال مردهاست، خانم شما نگی» کن!

مردانگی»، واژه‌ای است که خیلی از آدم‌ها از جمله شُعَرای بزرگ (به قول بعضیا) از آن به جای صفاتی درست و خوب از جمله با مروت»، شجاع»، فداکار»، خوش قولی» و . به کار میبرند!

شاید بعد از خوندن این مطلب به فکر تغییر دادن افکارتون بشید.

در واقع شعور بعضی از شاعران (به قول بعضیا بزرگ) به آنها اجازه داد به جای تمامی صفات خوب بالا، از کلمه مردانگی (که بعضیا میگن به خاطر وزن بوده و کاملا توجیه غیر منطقی‌ایه) استفاده کنند؛ در نتیجه این بیشعوری حالا نیمی از مردم ایران (و شاید دیگر کشورها که ایران اون موقع شامل میشده) برتر از نصفِ دیگر است.

شاید شما بگید که اصلا ربطی نداره، من از کلمه مرد که یه نماد خوبه واسه اون زنی استفاده میکنم که خیلی صفات خوب داره و دارم بهش افتخار میکنم» و جواب این سخن سخیف این هست که درواقع شما زن رو یک موجود کاملا برده! میدونید که اگر صفات خوب رو نداشته باشه دیگه لیاقت کلمه مرد رو نداره! و نتیجش رو هم دیدید، که تو جامعه امروز هنوز هم در بیشتر فرهنگ ما مرد بالاتر از زن هست و اون جایی که مرد به نفعشه خیلی آروم خودش رو کوچیک نشون میده مثلا اینکه اگه یه دختر از یه پسر خواستگاری کنه ارزش زن میاد پایین! و این توجیه به خاطر اینه که در واقع مردها تصمیم گیرنده زندگی خودشون باشن و آینده‌شون رو خودشون رقم بزنن!

من خودم در شعر معجزه‌ی نگاه کردنت»، سنت شکنی کردم و دقیقا بعد از بیت اول که مرد شدن شرط هست، زن شدن هم شرط میدونم!

تا همین چند وقت کار برای ن عیب بود و اجتماع برایشان ننگ! تا وقتی که شرط ازدواج‌ها بیکار بودن ن بود و زن خوب زنیه که آشپزی بلد باشه، خونه تمیز کنه و .» و اگه یه زن دورازجون شوهرش بمیره یا مثلا طلاق بگیره اگه بچه‌هاش رو خودش بزرگ کنه اون موقع بهش میگن زنه خیلی مرد بودا!» چون کار بزرگی رو انجام داده!

من نخواستم که بگم مردها انسان‌های ضعیف و پستی هستند اما من کلمه مرد»ی رو نقد کردم که برای ن به کار میبرین!

بهتره، از این به بعد اگه زنی یه کار خوب انجام داد یا یه صفت خوبی داشت بهش بگیم این زن واقعیه» یا برای مردها هم بگیم مرد که میگن اینه»؛ اینجوری حداقل حقوق برابری در روزمره برای ن و مردان در گقتارمان استفاده کردیم! یا اصلا چرا اینارو بگیم، بگیم انسانیتش رو نشون داد».

درباره انسانیت هم کلی حرف دارم! بعد میگم!

جهان چون زلف و خط و خال و ابروست

که هر چیزی به جای خویش نیت

نویسنده: سینا جوادی
عکس از 

Lindsey LaMont

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها